Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
A Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem a nyáron száz helyet hirdethet meg román diákok részére, magyar diákoknak viszont egyet sem. Leonard Azamfirei rektor szerint ennek az oka, hogy magyar kollégái nem állították össze az akkreditációs anyagot. Szilágyi Tibor felmondott rektorhelyettes azt mondta: kollégái nem akartak egy diszkriminatív dokumentumot aláírni, ugyanis a magyar képzésre csak ideiglenes akkreditáció járt volna, míg a románra végleges.
Nem adták be időben az akkreditációs kérelmet a Romániai Felsőoktatás Minőségét Biztosító Ügynökséghez (ARACIS), ezért nem hirdethetnek meg helyeket a magyar gyógyszerészképzésre a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen. A román gyógyszerészképzésre ezzel szemben száz hely lesz – írja a Krónika.
Leonard Azamfirei rektor magyar kollégáit vádolta az ügyben: mint mondta, azért nem kapták meg az akkreditációt, mert a magyar illetékesek nem politikai okokból nem voltak hajlandók összeállítani az akkreditációs anyagot. Hozzátette: az egyetem vezetősége megpróbálja rábírni az oktatási minisztériumot és az ARACIS-t, hogy változtassanak álláspontjukon, ez ügyben Bukarestben tárgyalni fognak. Azamfirei úgy fogalmazott: „mi, román vezetők próbáljuk meg kijárni azt, amit a törvényes határidőn belül a magyar illetékesek nem voltak képesek vagy nem akartak”.
Szilágyi Tibor felmondott rektorhelyettes viszont azt mondta: „szó sincs arról, hogy nem állítottuk volna össze a dossziét. Csakhogy Sipos Emese, aki korábban lemondott a dékánhelyettesi tisztségéről, teljesen érthető módon nem volt hajlandó aláírni egy, a magyar diákokat diszkrimináló dokumentumot.” Ugyanis a román nyelvű oktatás esetében végleges az akkreditáció, a magyar nyelvűre viszont csak ideiglenes akkreditációt adtak volna. Ideiglenes engedélyt az újonnan létesített karok kapnak, azonban Marosvásárhelyen 1948 óta folyik magyarul gyógyszerészképzés.
A volt rektorhelyettes a Krónikának azt mondta: fennáll a veszélye, hogy ősztől nem indul magyar nyelvű gyógyszerászképzés az egyetemen. Úgy fogalmazott: „ha nem sikerül dűlőre jutni, és az egyetem vezetősége erőlteti a diszkriminatív elképzelését, nem minket, magyar oktatókat, hanem a román többségű szenátust terheli annak a felelőssége, hogy ősztől a gyógyszerészeti fakultás bezárja a kapuit a magyar jelentkezők előtt”.